Tule Tõraverre ja avarda oma silmaringi
blob

 

Üldhariduskoolid saavad laenutada Tartu Observatooriumist kaugseireteemalist rändnäitust:

Tere, Maa! 

 Keskkonnainvesteeringute Keskuse abil on Tartu Observatooriumi teadlased kokku pannud näituse tutvustamaks ökoloogilise tasakaalu olulisust läbi kaasaegse kosmosetehnoloogia rakenduse - satelliitkaugseire.

Rändnäitus koosneb 5 riputatavast postrist, mille mõõtmed on 1m*1,2m ja 5 roll-up stendist. Rändnäitust toetavad estikeelsed videod koos töölehtedega.

Videod ja töölehed on alla laetavad siit: 

Näituse pesa: https://kaugseire.ee/näitused

Materjali poolest on postrid küllatki kerged ning kinnituseks on tagaküljel konksud.  Näituse transpordiks on spetsiaalsed vutlarid.

Näituse laenutamine on tasuta. Kooli kanda jäävad kulud rändnäituse oma kooli ja tagasi toimetamiseks.Näitus jääb kooli kaheks nädalaks. Paralleelselt ringleb mööda Eestit kaks identset näitust. Näituse laenutaja peab tagama näituse säilimise ja järelvalve näituse kasutamise ajal.

Näituse tellimine: tonis.ruutel@ut.ee

blob

 

Videokonkursi „Maa 100 aasta pärast“ võitjad on selgunud!

 

INFO: https://kosmos.ut.ee/et/uudised/videokonkursi-maa-100-aasta-parast-voitjad-selgunud

Septembris kuulutas Tartu observatoorium koos Keskkonnainvesteeringute Keskusega välja koolinoorte videokonkursi, millega kutsuti üles mõtlema, kuidas Maal saja aasta pärast läheb. Nüüdseks on žürii otsustanud, et esimese koha ja drooni on võitnud Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi 11. klassi meediamooduli õpilased.

„Visuaalselt väga nauditav video  –  on lummavad kaadreid elust Maal,“ märkis Tartu observatooriumi kaugseiraja, dotsent Krista Alikas võiduvideo kohta. Alikas lisas, et videos oli oskuslikult kasutatud kaugseireandmeid. Auhinnaks saadav droon võimaldab Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi 11. klassil ka ise kaugseirega tegeleda.

Video keskendus muu hulgas sellele, et kui inimkond ei suuda Maad päästa, peame kolima Marsile. „Loodetavasti ei ole Marsi asustamine inimkonna viimane õlekõrs ja 100 aasta pärast on elu Maal veel võimalik. Aga eks seda näebki 100 aasta pärast,“ lausus Alikas.

Ka teise koha pälvinud Grete ja Liisa-Lotta Jürgenson puudutasid põgusalt Marsil ja Kuul elamise teemat. Tegu oli videoga, mis tutvustas 100 aasta pärast eetris olevat telesaadet „Erinevad maailmad ja ühiskonnad“. Video eristus teistest sellega, et pakkus katastroofi kuulutamise asemel lahendusi ja ideid. „Kaeti nii palju erinevaid ja uudseid teemasid: pilvede kontrollimine koduaias ja riiklikul tasemel, kiibi kaudu teadlikum toitumine, nanorobotid haigustega võitlemiseks ja mälestuste esile toomiseks, suhtlemine hologrammiga,  kosmosemajad…“ loetles Alikas. Tema hinnangul oli teemale lähenetud laiahaardeliselt ja teemaarendusi oli huvitav jälgida.

Kolmanda koha pälvisid Eda Riin Reinok ja Stella-Maria Sillaste Viimsi Gümnaasiumist. Autorid paistsid silma eelkõige dokumentaalfilmi stiilis lahendusega, kus palusid intervjuudes mõtteid kirjeldada eri inimestel. „See aitas teemat mitmekülgselt lahti mõtestada,“ sõnas Alikas. Kaugseiraja kiitis ka pildi- ja videomaterjali, mis oli tekstiga hästi seotud.

Aktiivsusauhinnaga pärjati Nutigeeni huvikool, kust laekus konkursile lausa 14 videot. Nende auhind on observatooriumi aktiivõppeprogramm. Huvikoolist laekus väga palju töid ja igal žüriiliikmel olid oma lemmikud. Enim märgiti ära video „Kaljusaar“, mille autorid saavad ka meenetekoti.

Auhinnasaajad

1. koht: Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi 11. klassi meediamooduli õpilased. Auhind droon ja ekskursioon Tartu observatooriumis. Vaata videot!
2. koht: Grete ja Liisa-Lotta Jürgenson. Auhind: meenetekott ja eksursioon Tartu observatooriumis. Vaata videot!
3. koht: Eda Riin Reinok ja Stella-Maria Sillaste Viimsi Gümnaasiumist. Auhind: meenetekott ja ekskursioon Tartu observatooriumis. Vaata videot!

  • Eriauhind aktiivse osaluse eest: Nutigeeni huvikool. Auhind: aktiivõppeprogramm Tartu observatooriumis.
  • Eriauhind: Joosep Mark (Nutigeeni huvikool), video „Kaljusaar“. Auhind: meenekott.

Aitäh kõigile osalejatele ja palju õnne võitjatele! Võtame võitjatega ühendust.

Videokonkursi "Maa 100 aasta pärast" võitjad Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi 11. klassi meediamoodulist käisid järel oma auhinnal: droon DJI Mavic Pro Platinumil! Neid ootab ka pikem külastuskäik observatooriumisse, kuna teise osa auhinnast moodustab ekskursioon!

Palju õnne! 

TO peahoone

Stellaarium tunnistati 2008. aastal Eesti Teaduste Akadeemia, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning SA Archimedese korraldatud teaduse populariseerimise konkursil Eesti teaduse populariseerimise I preemia vääriliseks. 

Tartu Observatooriumis on kolm teadussuunda: astronoomia, kaugseire ja kosmosetehnoloogia.

Tartu Observatooriumi külastuskeskus on loodud eesmärgiga tutvustada laiale üldsusele kosmoseteaduse ja –tehnoloogia uusimaid saavutusi ja teadlase elukutset. 

Selleks pakume:

  • juba traditsioonilist astronoomia ekskursiooni, mille raames külastatakse spetsiaalselt huviliste  jaoks sisustatud Stellaariumi, külastajad liiguvad giidi saatel, tutvutakse teleskoobiga ja õhtusel ajal sobiva ilma korral ka vaadeldakse taevaseid objekte;
  • uue suunana kaugseire, kosmosetehnoloogia ja satelliitide aktiivõppeprogramme koolidele, mille raames õpilased lahendavad iseseisvalt ülesandeid, teevad ettekandeid ja osalevad praktilises töös;
  • võimalust korraldada meie ruumides seminare  koos  lisategevusega - loengud, käeline tegevus, kohtumised teadlastega jne.
logo

September 2021
ETKNRLP
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Viimased uudised
astrobioloogia suvekool

Väikesatelliidid toovad kokku noored teadlased ja tippeksperdid

Täna algas Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi osalusel korraldatav astrobioloogia suvekool, mille fookuses on ESTCube’i-taolise...

suveakadeemia, teadusmaleva avamine 2018

Suveakadeemia täidab noorte suve põneva praktikaga 

Suvel võib observatooriumis kohata veelgi rohkem säravate silmadega noori kui tavaliselt: observatooriumi suveakadeemia toob kokku õ...