Kosmoseteadlased koolidesse

Oktoobri  esimesel nädalal tähistati üle maailma saavutusi kosmose vallutamisel. 4. oktoobril 2016 täitus 59 aastat hetkest, mil maailmaruumi lennutati esimene inimkäte loodud satelliit – Sputnik 1.

obs-kooliplakat 420x594+2-finale.jpg

Inimkonna arengus ei ole see olnud pikk aeg - tänaste koolilaste vanaemad ja vanaisad olid siis parajasti lapsed, kuid areng on olnud tormiline. Selle ajaga oleme jõudnud käia Kuul ja peame plaane Marsi koloniseerimiseks, igapäevaellu on tulnud positsioneerimise ja kommunikatsiooniteenused, rääkimata tuhandest tehnoloogilisest vidinast meie kodus, koolis ja kontoris, arvutis,  telefonis või hambaarstikabinetis.

Alates 1999. aastast on ÜRO algatusel ülemaailmse kosmosenädalaga tähistatud kosmoseteaduse ja -tehnoloogia panust inimkonna heaolu suurendamisesse. Eestis tähistati seda Tartu Observatooriumi eestvedamisel sel aastal esimest korda, kuigi juba pikka aega on septembri lõpus toimuva Teadlaste öö festivali raames paljudel huvilistel olnud võimalus ka Tõraveres teleskoopidest pilk taevastele objektidele suunata ja kosmoseteadlastega juttu ajada. 

Lisaks juba tavapäraseks saanud avalikele vaatlusõhtutele Tõraveres käisid Tartu Observatooriumi teadlased nüüd ise külas koolides peaaegu kõikides Eesti nurkades Hiiumaast Alatskivini. Nad võtsid kaasa oma teadmised tänapäevasest kosmosest nii astronoomia, kaugseire kui tehnoloogia valdkonnas, oma parima soovi jagada seda ja julgustada kõiki noori tegema elus valikuid, mis toovad ellu õnnestumise ning aitavad kaasa meie riigi arengule.   

Projekti "Kosmoseteadlased koolidesse" raames käis 21 Tartu observatooriumi teadlast 40 koolis üle Eesti tutvustamas oma teadlaskarjääri ning teadustöö võimalusi Eestis ja mujal maailmas. Meie astronoomid, kosmoloogid, kaugseirajad ja kosmosetehnoloogid külastasid kõiki 15 maakonda ning esinesid kokku 65 ettekandega. Projekti tegevusi toetasid ETAG ning Haridus- ja Teadusministeerium.

Kosmosenädala finaaliks oli 8. oktoobril 2016 Tõraveres toimunud valgusfestival, kus Tartu Observatooriumi peamaja muutus päikeseloojangul kõigile avatud demo-ja katselaboriks ning  teleskoopide pargist sai valguse ja muusika rütmis sädelev ulmeline muinasmaa.

Seotud lingid:

logo

Juuli 2021
ETKNRLP
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Viimased uudised
astrobioloogia suvekool

Väikesatelliidid toovad kokku noored teadlased ja tippeksperdid

Täna algas Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi osalusel korraldatav astrobioloogia suvekool, mille fookuses on ESTCube’i-taolise...

suveakadeemia, teadusmaleva avamine 2018

Suveakadeemia täidab noorte suve põneva praktikaga 

Suvel võib observatooriumis kohata veelgi rohkem säravate silmadega noori kui tavaliselt: observatooriumi suveakadeemia toob kokku õ...